wtorek, 02 czerwca 2020

Biedroneczki- Pani doktor, czy to już? Czy ja już mogę wrócić do „Biedronek”? Schudłem 10 kg, jak Pani kazała, u krawcowej byłem, stroje oddane! Czy jestem gotów?!


Tak rozpoczęło się widowisko z okazji Jubileuszu 35–lecia Zespołu Artystycznego Biedronki, które odbyło się w minioną sobotę w Brzeskim Centrum Kultury. Wydarzenie o tyle karkołomne, co wyjątkowe, ponieważ specjalnie na ten wieczór, z całej Polski zjechali artyści, którzy swoje pasje i miłość do sceny rozwijali właśnie w Biedronkach i choć na chwilę chcieli do nich znowu powrócić. Niejeden z nas, patrząc na występy dzieci i młodzieży z Klubu 1 Pułku Saperów, chciałby wskoczyć na scenę i oddać się szaleńczej zabawie, iluzji dziecięcego świata, jaki artyści nie raz przed nami otwierały. Główny bohater (grany przez Grzegorza Bukowskiego), to mężczyzna cierpiący na głęboką depresję po odejściu z zespołu Biedronki, który w dorosłym życiu nie może sobie znaleźć miejsca, bo tak tęskni do występów; śpiewów, tańców, wspólnej zabawy, do niepowtarzanej atmosfery, jaka panowała w zespole. Bo trzeba pamiętać, że zespół , to nie tylko kilka pokoleń młodych artystów, ale to zupełnie unikatowa i niespotykana więź między ludźmi. Znają i rozumieją to jedynie ci, którzy przez lata działali w Klubie Wojskowym, dla których „Pani Dżana” (kierownik klubu Jana Koronkiewicz), była jak matka, która tuliła do serca, dawała coś słodkiego na poprawę humoru i padało kultowe już: „Co się stało, Laleczko?” Bo oprócz sukcesów na festiwalach w kraju i za granicą, niezliczonych koncertów, pokazów, widowisk, wyjazdów, jest jeszcze coś niedostrzegalnego, co nas wszystkie Biedronkowe Dzieci łączy, co powoduje tak ogromną mobilizację do spotkania, do obcowania na scenie i poza nią. Niektórzy nazywają to syndromem biedronkowym, ja pozwolę to sobie nazwać Miłością, bo żaden występ nie udałby się, gdyby nie wielkie serce, cierpliwość i zapał twórczy Pani Dżany. Pomimo usilnych prób Pani Doktor (w tej roli artystka ale i instruktorka klubu z najdłuższym chyba stażem, Joanna Koronkiewicz), pacjent nie może zostać uleczony, ponieważ miłość do Biedronek jest nieuleczalna.
Rewelacyjny Boys-Błąd (kabaret „Nocnic”) to przecież dorośli mężczyźni, mają żony, dzieci i poważne zawody – a jednak zrobili furorę swoim tańcem, który bawił publiczność tak samo przed laty, jak i teraz. Kto wie, czy nie bardziej, ale to kwestia atrakcyjności członków bandu. Podobnie Verbum, które po latach zagrało tak, jakby muzycy spędzali długie godziny w sali prób, tymczasem było zupełnie odwrotnie… Stary skład Inwencji nie darowałaby sobie opuszczenia takiej imprezy i świetnej okazji do spotkania z koleżankami z zespołu. Zaśpiewały utwór brawurowo; lekko, z finezją, bawiąc się muzyką, wykorzystując chwilę wspólnego występu do maksimum. Warto wspomnieć że specjalnie na Jubileusz przyjechała znana aktorka Emilia Komarnicka, która pierwsze kroki stawiała właśnie w Biedronkach i wiele lat w nich występowała. Żeby podkreślić akcent wojskowy „Z żołnierską przygodą” przemaszerowała przez scenę trochę młodsza Inwencja. Nieodłącznym elementem biedronkowej historii są występy z repertuarem lwowskim i kresowym. Najmłodsze Biedroneczki, nie ustępowały miejsca swoim starszym koleżankom i kolegom w utworze „Ta joj Jóżku”. Miały tyle uroku,że trudno było od nich oderwać wzrok. Szczególne owacje otrzymała Oliwka, która wraz z Emilią zaśpiewały „Preclarkę” (popisowy utwór Aktorki).Na chwilę nawet pojawił się słynny duet Bingusia i Bongusia, w nieco innej odsłonie, ale z dużą dozą humoru (Janę Koronkiewicz i Jadwigę Siomę z powodzeniem naśladowały Zuzanna Zazulin i Zuzanna Bartczak). Urocze „Biedroneczki” i „Biedronki” wywołały poruszenie na widowni swoimi popisami tanecznymi i barwnymi kostiumami. Znakomici tancerze z GPT dodatkowo podbijali walory artystyczne widowiska, dzielnie wtórowały im „Biedronki Junior” i „Inwencja Junior”. Ponieważ terapia nie przynosiła oczekiwanych rezultatów, sprzątaczka (w tej roli Kaja Koronkiewicz) zmuszona była wymieść ich ze sceny. Pacjent znalazł pocieszenie w ramionach ogromnej pluszowej biedrony, która – niczym uosobienie Pani Dżany – rozpędziła wszystkie smutki.
Ponieważ tak artyści, jak i instruktorzy, poświęcili kawał życia na zmagania sceniczne, ci z największymi osiągnięciami, zostali wyróżnieni pamiątkowymi statuetkami.


Wśród wyróżnionych instruktorów znaleźli się:


Joanna Koronkiewicz
Anna Glińska
Piotr Kasztelan
Grzegorz Bukowski
Angelika Skowronek
Wyróżnieni artyści to:
Emilia Komarnicka
Sabina Uhryn
Diana Winiarska
Żaneta Kozoświst
Kalina Łukaszów
Kaja Koronkiewicz
Majka Zawadzak
Marta Sołtys
Urszula Sobotka
Tina Goerlich
Zuzanna Zazulin
Zuzanna Bartczak
Katarzyna Sowa
Krzysztof Klimko
Paweł Leński.


Szczególnie ucieszył nas fakt, że nasza kochana Pani Kierownik, również została doceniona i uhonorowana przez Dowódcę 1 Pułku Saperów płk Marka Golana, otrzymując odznakę 1 Pułku Saperów za całokształt pracy artystycznej. Liczne podziękowania i kwiaty płynęły także z innych stron, m.in. od Ministra Obrony Narodowej, Burmistrza Miasta Brzeg, Starosty Powiatu Brzeskiego,…
Chociaż padło nie raz: „Jesteście wielcy”, to wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że nasza wielkość nie wypływa tylko z nas samych, ale budują ją w nas tacy ludzie jak Pani Jana. To dzięki instruktorom, nasz talent ma szansę z drobnego ziarenka stać się „kwiatem kultury polskiej”.
Ze spadającymi balonami w biedronkowe kropki, spadały łzy wzruszenia i chociaż każdy jubileusz to jakieś podsumowanie, wiemy z całą pewnością, że to nie koniec. Bo – podążając za słowami małej Anastazji, która z mamą Kaliną Łukaszów wystąpiły razem na scenie i zaprezentowały „Pchłę szachrajkę”– wiemy, że „mamy rodzinkę biedronkową”. A rodzina trzyma się razem!
To prawda, trzeba było się pożegnać, ale słowami „Do widzenia, do następnego spotkania! Do widzenia – zespół Biedronki się kłania!”. Widzimy się za 5 lat, na 40-leciu – radzę już zarezerwować sobie miejsca, bo nikogo z tej wielkiej biedronkowej rodziny nie może zabraknąć!

 

35 lat biedronki Fotor Collage

35 lat biedronki2 Fotor Collage

35 lat biedronki3 Fotor Collage

 

 

tekst: Zuza Zazulin
foto: T. Dragan, P. Wielkopolski

 

Jubileusz 35-lecia zespołu „Biedronki” – „Biedronkowa Terapia”
scenariusz i reżyseria: Jana Koronkiewicz, Joanna Koronkiewicz-Bilowicka, Anna Glińska, Angelika Skowronek, Zuzanna Zazulin, Zuzanna Bartczak, Grzegorz Bukowski
choreografia: Anna Glińska, Angelika Skowronek
opracowanie wokalne: Jana Koronkiewicz, Angelika Skowronek, Anna Glińska, zespół Verbum
opracowanie teatralne: Jana Koronkiewicz
scenografia: Jana Koronkiewicz, Joanna Koronkiewicz-Bilowicka, Tomasz Rabenda,
wystawa: Elżbieta Skrzypczyńska, Joanna Watras
nagłośnienie: Jan Mozolewski
oświetlenie: Krzysztof Preis

Wystąpili:

Zespół taneczny „ Biedroneczki”
Zespół taneczny „ Biedronki”
Zespół taneczny „Biedronki Junior”
Zespół taneczny „ Inwencja Junior”
Grupa Poszukiwań Twórczych „ Inwencja”
Zespół wokalny „ Biedronki”
Zespół wokalny „Inwencja Junior”
Zespół wokalny „Inwencja”
Grupa Wokalna „Inwencja”
Zespół „Verbum”
Kabaret „Nocnic”
Biedronka - Mateusz Zapotoczny

 

Nie masz uprawnień do komentowania