wtorek, 23 lipca 2019

pog2Jan Maślankiewicz-Pogány urodził się w 1960 roku w Kołobrzegu. Dzieciństwo spędził w Brzegu i tu rozpoczął naukę gry na wiolonczeli w Szkole Muzycznej I stopnia im. Józefa Elsnera

 

Z sentymentem wspomina swoich pierwszych nauczycieli muzyki: w klasie fortepianu uczył się pod kierunkiem Jadwigi Banowicz?Kity oraz w klasie wiolonczeli Zofii Nowak.
Zajmował się również malarstwem, z pomocą starszych sióstr, które ukończyły Akademię Plastyczną. Po ukończonych studiach muzycznych odbył także dwuletnie studia na wydziale malarstwa w klasie prof. Gerharda Merza w Akademii Plastycznej w Monachium. Artysta brał udział w zbiorowych wystawach malarskich m.in. w Monachium, Kronach i Salzburgu.
Jan Maślankiewicz?Pogány od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie sztuką. Po zdanej maturze nastąpiła trudna decyzja wyboru studiów. Ponieważ uczęszczał do szkoły muzycznej, pobierając naukę na wiolonczeli, wybrał Akademię Muzyczną we Wrocławiu, gdzie studiował w latach 1982 ? 86. Od 1986 roku mieszka w Monachium.
Jako, że urodził się w Kołobrzegu, skomponował Kantatę Kołobrzeską na dwa soprany, tenor, baryton, chór i orkiestrę. Utwór skomponowany został na zamówienie prezydenta miasta Kołobrzeg; tam też odbyło się prawykonanie Kantaty.
Jan Pogány był laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Torrevieji (Hiszpania), a w roku 2009 otrzymał brązowy medal na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Luxemburgu za utwór Fantazja na skrzypce i orkiestrę. W latach 1986 ? 1992 studiował grę na wiolonczeli oraz dyrygenturę w Konserwatorium im. Richarda Straussa w Monachium. Największe znaczenie w jego kształceniu muzycznym mieli m.in. następujący profesorowie: Grażyna Ciołek, Stanisław Krukowski (Wrocław), Rodion Szczedrin, Horatiu Cenariu (Monachium) oraz Harvey Shapiro z Juilliard School w Nowym Jorku. W roku 1988 Jan Pogány zagrał na wiolonczeli jako solista w Filharmonii Monachijskiej koncert dla księcia Karola Mountbatten ? Windsor, następcy tronu angielskiego.
Po zakończonych studiach przez wiele lat tworzył duet, grając na wiolonczeli wraz z polską pianistką Urszulą Mitręgą. Następnie, jako dyrygent, rozpoczął stałą współpracę z wieloma orkiestrami m.in. Koreańską Orkiestrą Kameralną z Seulu oraz z orkiestrami z Japonii, Niemiec i Grecji. Dokonał nagrań m.in. dla Radia i Telewizji Bawarskiej w Monachium, dla niemieckiej rozgłośni TV Salt, także dla Polskiego Radia w Szczecinie i Koszalinie. Rozgłośnia Telewizji w Madrycie zarejestrowała w jego wykonaniu muzykę Fryderyka Chopina podczas występu w klasztorze kartuzów w Valldemossie na Majorce (w miejscu gdzie Chopin przebywał podczas zimy na przełomie 1838/39 roku).
Zaczynam śledzić rozwój kariery Jana Pogány. Jak dotąd byłam na dwóch niezapomnianych koncertach w katedrze Marii Magdaleny we Wrocławiu, gdzie odbył się koncert pn. ?Oda do radości". Koncert zorganizowany pod patronatem Cyryla Kozaczewskiego Ambasadora RP w Japonii. Wystąpił 30 osobowy chór z Okinawy (Japonia), Kameralny Chór Męski ?Cantilena", Kameralny Chór ?Marianum", Orkiestra Kameralna ?Camerata" Wrocław, oraz soliści z Japonii i Polski. Dyrygował Jan Pogány.
Ostatniego dnia roku 2013 byliśmy na Koncercie Sylwestrowym w auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego, podczas którego wystąpili wykonawcy: Martina Bortolotti ? sopran, Midori Ahmed ? mezzosopran, Leo Garda ? tenor, Krzysztof Bobrzecki ? baryton, Mateusz Marut ? skrzypce solo oraz soliści Baletu Teatru Muzycznego Operetka Dolnośląska,Orkiestra Kameralna ?Camerata" Wrocław.
Znane arie z operetek E. Kalmana, G. Bizeta, G. Pucciniego, J. Brahmsa, F. Lehara, R. Lovlanda i J. Straussa. Nad wszystkim panował dyrygent Jan Pogany.
W dniach 23 ? 25 maja 2014 roku Jan Pogány będzie Dyrektorem Generalnym Międzynarodowego Festiwalu im. Brahmsa. Koncerty odbędą się: w auli Leopoldina, w katedrze Św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu oraz w Pałacu w Topaczu. Czekamy na zapowiedziany koncert.

 

3.Jan Pogany

6.Jan Pogany

7.Prawykonanie Requiem w Brzegu

pog1

pog3

 

Zofia Mogilnicka

 

Komentarze   

 
0 # Sebastian L 2014-02-27 06:29
Miałem przyjemność uczestniczyć w jednym z koncertów i przyznaję pełen rofesjonalizm, wspaniałe odczucia, niezwykłye przeżycie. Widać było wielką pracę i kreatywność w tworzeniu tego dzieła.. Podziwiam nie tylko talent, ale przede wszystkim wielkie serce oddane muzyce, BRAWO...
 

Nie masz uprawnień do komentowania