sobota, 20 sierpnia 2022

GnozaMuzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz Klub Książki Herbacianej zapraszają na spotkanie z Michałem Cetnarowskim, pisarzem, publicystą, redaktorem „Nowej Fantastyki”, autorem powieści i opowiadań science fiction, fantastą i futurologiem, który właśnie wydał nową powieść pt. „Gnoza”.

 

 

 

Gnoza w języku greckim znaczy poznanie. O jakie poznanie chodzi Michałowi Cetnarowskiemu? Co kryje się za tytułem jego ostatniej powieści?

 

22 kwietnia 2022, godz. 18.00

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Wstęp wolny.

 

 

------------------------------

 

 

 

Michał Cetnarowski – informacje biobibliograficzne

Prozaik, historyk, dziennikarz popularnonaukowy, eseista, krytyk literacki, teoretyk literatury popularnej.

 

Publicysta „Nowej Fantastyki”, w której jest redaktorem działu prozy polskiej, „Czasu Fantastyki”, portalu „LubimyCzytać.pl”; publikował również w „Znaku”, „Wiedzy i Życiu”, „Focusie: Historia”, „Odkrywcy”, „Archeologii Żywej”, „Gazecie Rycerskiej” i piśmie literackim „Red.”. Felietonista „Magazynu Fantastycznego” w latach 2005–2008.

 

W latach 2010–2012 szef działu z literaturą polską w rodzimej edycji magazynu „Fantasy & Science Fiction”.

 

Redaktor-selekcjoner antologii Nowe idzie, która próbowała odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda młoda polska fantastyka (2009).

 

Redaktor-selekcjoner antologii opowiadań inspirowanych twórczością Stanisława Lema, będącej hołdem złożonym wielkiemu pisarzowi i filozofowi, pt. Głos Lema (2011).

 

Redaktor-selekcjoner antologii Science fiction (2011), w której publikowali najlepsi pisarze fantastycznonaukowi młodego pokolenia.

 

Recenzent wewnętrzny i redaktor wydawnictw: Wydawnictwo Literackie, Nasza Księgarnia, Otwarte, Powergraph, Fabryka Słów, Amber, Egmont, gdzie przeredagował ponad 40 książek, z których wiele zostało nagrodzonych lub nominowanych do najważniejszych nagród literackich w kraju (m.in. Szczęśliwa ziemia Ł. Orbitowski – nominacja do NIKE 2014; Cienioryt K. Piskorski – nagroda im. J. Zajdla 2014; Holocaust F C. Zbierzchowski – nagroda im. J. Żuławskiego 2014).

 

Tłumacz komiksów, m.in. Sygnał do szumu, Hard Boiled, Przedwieczni, kolejnych tomów z serii Superman.

 

Autor kilkudziesięciu opowiadań, drukowanych od 2002 r. w czasopismach literackich i antologiach.

 

Jego debiutem książkowym jest zbiór opowiadań Labirynty (2009).

 

Jego drugą książką jest powieść I dusza moja (2013). To osadzony w realiach obyczajowych współczesnej polskiej prowincji, wielowymiarowo epicki, mroczny thriller o zbrodni i o bohaterstwie tak zwanych zwykłych ludzi.

 

Wraz z Łukaszem Orbitowskim napisał słuchowisko Wywiad z Borutą (2016) dla „Legend Polskich. Allegro”, które otrzymało Nagrodę im. Janusza Zajdla.

 

W 2017 r. ukazał się zbiór non fiction Podwójna tożsamość bogów. Eseje o kinie, komiksie i literaturze.

 

2017 r. przyniósł również kolejny tom opowiadań pt. Bestia najgorsza i inne sny o wolności i miłości.

 

 

 

afisz menu