środa, 23 września 2020

d.byczkowskiNarodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy zaledwie od kilku lat. Jest to jednak znak pewnego przebudzenia - pisze Dariusz Byczkowski...

 

"Potrzebuję Ciebie
Abyś się obudził
Abyś obudził innych
Żebyś poczuł wolność
By nikt nie myślał za Ciebie
By chronić Polskę i nie dać jej zginąć."
Jacek Bezeg

 

Walka o prawdę

Stoją w pierwszym szeregu. Czy kiedykolwiek o nich słyszałeś?


Marian Bernacki ? ?Orlik" ? lat 29
Zygmunt Szendzielarz ? ?Łupaszka" ? lat 41
Józef Kuraś ? ?Ogień" ? lat 32
Danusia Siedlikówna ? ?Inka" ? lat 17
Franciszek Olszówka ? ?Otto"...
gen. Emil Fieldorf ? ?Nil"...
rotmistrz Witold Pilecki...
.................................

     1 marca 1951 roku strzałem w tył głowy zabici zostali ostatni przywódcy Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość ? Łukasz Ciepliński i jego towarzysze. Józef Franczak ps. ?Lalek" był ostatnim partyzantem II RP. Komuniści dopadli go 21 października 1963 roku, odrąbali głowę, ciało zostało prawdopodobnie ?pochowane" w bezimiennym grobie. Pół wieku od tego faktu, niemal ćwierć wieku od upadku rządów PZPR nadal toczy się w Polsce walka o prawdę.

       Parę dni temu w programie telewizyjnym ?Kropka nad i" pierwszy niekomunistyczny premier III RP ? Tadeusz Mazowiecki ? który w młodości potępiał w publikacjach Żołnierzy Wyklętych, tłumaczył to błędami młodości. Zapytany, co sądzi dziś o Żołnierzach Wyklętych, odpowiada: ?Nie mam zdania " (!?!)
     Nie jest to opinia odosobniona. Wśród dyżurnych ?autorytetów literackich i naukowych" historia o Żołnierzach Wyklętych jest nadal niewygodna. Niechęć do bohaterów zamęczonych w majestacie prawa, którzy pomogli zachować choćby strzępy dumy moralnej i honoru, wynika z pewnej konsekwencji historycznej i biograficznej wielu, którzy dziś zabierają głos. Oto zbrodnia staje się legitymacją komunistycznych rządów i tworzy niejednoznaczność oceny dobra i zła. Maciej Rosalak twierdzi, że ?relatywizm wciąż mąci serca i umysły". Ale jest to dla polskiej historii znamienne. Jako naród mamy problemy w odróżnianiu zdrajców od patriotów czy bandytów od bohaterów; żeby wspomnieć ostatniego króla Stanisława Augusta czy ostatniego komunistycznego przywódcę Polski ? gen. Jaruzelskiego.
        Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy zaledwie od kilku lat. Jest to jednak znak pewnego przebudzenia. Coraz liczniejsi rodacy czują szacunek wobec niezłomnych bohaterów najnowszej historii. Szczególnie jest to widoczne wśród młodzieży. Marsze, koncerty rockowe, happeningi. Ogromne flagi, które chłopcy ? zwani pogardliwie w mainstreamowych mediach ? kibolami ? rozpościerają na stadionach piłkarskich. Dzięki pracy młodych historyków, znakomitego zaplecza badawczego w postaci IPN, zwłaszcza od czasu kiedy jego prezesem został ŚP. Jan Kurtyka, prawda zaczyna zwyciężać, a o prawdę i jedynie prawdę tu chodzi. Z danych Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu wynika, iż w latach 1946-55 z przyczyn politycznych skazano 11 316 osób, z tego 303 osoby skazano na karę śmierci, 137 wyroków wykonano:
Wrocław ul. Kleczkowska ? 121 egzekucji
Dzierżoniów ? 6 egzekucji
Jawór ? 5 egzekucji
Brzeg ? 2 egzekucje
Kłodzko ? 2 egzekucje
Jelenia Góra ? 1 egzekucja
     Ogółem w latach 1944-56 wskutek działania aparatu komunistycznej bezpieki (tortury, choroby spowodowane długoletnim więzieniem, egzekucje) pozbawiono w Polsce życia ponad 50 000 ludzi.
          Zanim doszło do egzekucji, więźniów poddawano okropnym torturom:
       ?W kącie pokoju nr 17, pomiędzy ścianą a żelazną szafą, stoję w postawie na baczność. Co osiem godzin dwóch oprawców zmienia się i przesłuchuje mnie bez przerwy. W przypadku, gdy się poruszam, biją moją głową w ścianę, kopią po kostkach i w golenie. Celem lepszej kontroli nakreślają kredą trójkąt wokół moich stóp i mówią uważaj i stój spokojnie, bo jeśli nadepniesz na krechę, to cię tu zaraz szlag trafi. Ten, który kreślił trójkąt, może mieć najwyżej 18 lat. I tak mija sześć dób, bez snu, bez jedzenia, bez picia, wśród ustawicznych obelg i drwin. Mimo próśb i błagań nie pozwolą pójść do ubikacji i nie podadzą szklanki wody. Nogi spuchnięte do bioder robią się zimne i twarde jak kamień. Po nogach płynie mocz i krwawy śluz z popękanej skóry. Pragnienie dokucza, a oprawcy pochłaniają tymczasem różne frykasy, zapijając je piwem i mówią: Jak będziesz grzeczny i będziesz mówił prawdę, dostaniesz pić i jeść, a nie ? to w tym kącie zdechniesz. (...) Tracę poczucie rzeczywistości i wracam do celi nr 18B ze sztywnymi nogami, poprzetrącanymi palcami dłoni, zupełnie niedołężny."

Krzysztof Szwagrzyk ? ?Golgota Wrocławska"

        Po wyroku następowały długie dni oczekiwania ? średnio 90, choć zdarzało się dłużej, bo nawet 2 lata. Każdy szmer za ścianą mógł oznaczać właśnie tę chwilę. Ten sadystyczny terror psychiczny miał ostatecznie ?skruszyć" więźnia. Wielu z nich pisało, że gdyby nie wiara w Boga ? popełniliby samobójstwo. Dowódca WiN-u Łukasz Ciepliński idąc na śmierć przekazał przyjaciołom informację, że schowa pod język srebrny medalik z Matką Boską. Tym tropem idzie IPN, do dziś trwają poszukiwania czaszki ze srebrnym medalikiem.
          Przed wykonaniem egzekucji skazaniec pisał list pożegnalny, list, który nigdy nie dotarł do adresata. Przez 45 lat owe listy spoczywały w zamkniętych kopertach wszytych w akta prokuratorskie poszczególnych skazanych. Dopiero w sierpniu 1994 roku, dzięki uzyskanej zgodzie Dyrekcji Archiwum Państwowego we Wrocławiu ? Krzysztof Szwagrzyk ? autor monumentalnego opracowania pt. ?Golgota Wrocławska" uzyskał zgodę na ich otwarcie:

10.08.1948 r.
?Moja Córeczko Marysieńko!
Błogosławię Cię. Bądź szczęśliwą. Dąż do nieba, abyśmy tam mogli żyć w wiecznym szczęściu."

Tatuś

10.08.1948 r.
?Mój Synku Krzysiu!
Błogosławię Cię na szczęśliwe życie. Módl się, pracuj, bądź dobrym Polakiem, a da Bóg, że zobaczymy się w niebie."

Twój Ojciec

        Jak donosi ?Rzeczpospolita", za dwa lata powstanie muzeum ukazujące komunistyczne represje wobec działaczy niepodległościowego podziemia. Od jesieni 1945 roku w dzisiejszych piwnicach Ministerstwa Sprawiedliwości działał areszt śledczy dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Tu byli więzieni m.in. Wiesław Chrzanowski, Jerzy Rodowicz ?Andora" czy generał Fieldorf ?Nil".
         Polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie nie ma do tej pory żadnego trwałego i na dużą skalę upamiętnienia czasów zbrodni komunistycznych:
?Niechaj uschnie moja prawica!
Niech język przyschnie mi do podniebienia, jeżeli zapomnę Imienia Twego Jeruzalem."

Ps 137, 5n.

Dariusz Byczkowski

 

***

     27.02 ? 03.03.2013 miały miejsce we Wrocławiu obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Program został przygotowany przez wiele różnych środowisk patriotycznych oraz organizacje pozarządowe Wrocławia, a także państwowe i samorządowe. Konkursy edukacyjne, wystawy fotograficzne, spektakle multimedialne, marsz pamięci oraz maraton filmowo-dyskusyjny ?Pamiętajmy o niezłomnych"; spotkanie z autorami filmów, kombatantami, kiermasz książek i artykułów związanych z tematyką Żołnierzy Wyklętych.
        Na szczególną uwagę zasługuje film Aliny Czerniakowskiej ? ?Dywizjon nastolatków" opowiadający losy małoletnich więźniów politycznych tzw. Jaworzniaków. Po projekcji paru obecnych na sali opowiadało swoje losy związane z pobytem w obozie resocjalizacji komunistycznej w Jaworznie.

walka o prawde1

Prof. Krzysztof Szwagrzyk - autor "Golgoty Wrocławskiej"
   

      ?Daniem głównym", prawdziwą atrakcją, był jednak wykład prof. Krzysztofa Szwagrzyka, autora ?Golgoty Wrocławskiej". W formie zdjęć i dokumentalnego filmu prezentował prace archeologiczne i wykopaliskowe, a także śledcze IPN-u, badające najnowszą historię Polski. Prof. K. Szwagrzyk zaprezentował bardzo bogaty materiał faktograficzny oraz nieznane dotąd fakty, np. przysypanie mogił na tzw. łączce ? warszawskie Powązki ? dwumetrową warstwą gruzu i ziemi, tak by trudniej było dotrzeć do ofiar zbrodni. Nieznanym dotąd faktem odkrytym przez badaczy są masowe pochówki AK-owców w grobach żołnierzy niemieckich ? trup na trupie, a także przykład z Łambinowic ? pozostawianie w mogiłach polskich bohaterów niemieckich śladów mających zmylić potomnych.

walka o prawde2

Delegacja II LO w Brzegu wręcza album upamiętniający prelekcję p. Genowefy Aleksander w szkole
     

       Podczas maratonu filmowego miał miejsce miły akcent podziękowania przez Stowarzyszenie ODRA ? NIEMEN obecnym na sali uczniom II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu i ich opiekunkom: Grażynie Piotrowicz i Annie Tomalskiej za zebranie największej ilości paczek w ramach akcji ?Rodacy Bohaterom" ? świąteczna paczka dla polskiego kombatanta na Kresach. Zaznaczyć należy, że w akcję włączyła się czynnie młodzież z Gimnazjum nr 2 w Brzegu.

Komentarze   

 
+5 # Heniek 2013-03-03 23:42
Nasze pseudoelity jeszcze dziś potrafią zrobić wszystko, aby zamilczeć tamte dramatyczne czasy, pełne bezprawia i szykan w stosunku do ludzi, którzy inaczej wyobrażali sobie wolność i demokrację. Jeszcze dziś w kręgach władzy, mamy wielu potomków utrwalaczy władzy ludowej, którzy boją się, aby nie wypłynęły różne fakty, które mogłyby skompromitować ich najbliższych. Dlatego też w prasie są tak agresywne ataki na IPN, ponieważ komuniści i ich potomkowie, przeraźliwie boją się tej puszki Pandory, którą sami stworzyli. Szafy tej państwowej instytucji są pełne informacji na temat działania tego zbrodniczego systemu, który zniweczył życie i kariery wielu tysięcy polskich obywateli.
Do dnia dzisiejszego nie było rzetelnego rozliczenia okresu PRL-u, gdyż tak silny opór był ze strony ludzi dawnych służb specjalnych i jej agentury. Dobrze, że są jeszcze osoby, które chcą nam przypominać męczenników tamtych czasów i nie baczą na kiepskie samopoczucie tych, którzy byli ich oprawcami.
 
 
+2 # ! lepszy 2013-03-03 23:49
Raczej "przeklęci". Większość z nich to bandyci, którym marzyła się trzecia wojna światowa.
 
 
+4 # Potomek 2013-03-04 07:56
Ta wojna marzyła się twoim protoplastom ! lepszy od samego początku. Płomień rewolucji na bolszewickich bagnetach chcieliście (i nadal chcecie) ponieść w świat.
Wojna 1920 w oczach Rosjan nie jest jakąś samodzielną wojną polsko-bolszewi cką, tylko częścią rewolucji. To II RP powstrzymała bandytów, gwałcicieli i całą swołocz bolszewicką w 1920. Po przegranej zaczęli montować siatkę agentów na terenie II RP. Ci agenci po rozpoczęciu okupacji przez sowietów (już w 1939) rozpoczęli likwidację (dosłowną) Polaków.

cdn
 
 
+3 # Potomek cd 2013-03-04 07:57
Przypominam, że weszliście w porozumieniu z nazistami w 1939 i do 1941 współpracowaliś cie efektywnie nad mordami, likwidacjami, wywózkami, grabieżami, torturami, gwałtami, budowaniem gułagów, obozów koncentracyjnyc h.

Nie-rząd powojennej Polski był zbudowany na siatce morderców, sprzedawczyków i zdrajców.

Wiemy, że prawda jest trudna do przyjęcia. Ciężko żyć z piętnem syna/córki kata, oprawcy i zdrajcy. Nawet, gdy się szmalem zostawionym w spadku obraca.

JWP!
 
 
+5 # nieco starszy 2013-03-04 15:35
HENIEK !
Każda epoka ma swój porządek i ład. Ma też swoich bohaterów i złoczyńców.
A faktycznie jedni i drudzy mordowali się wzajemnie, czyli rozmawiali jak "Polak z Polakiem".
To tyle w telegraficznym skrócie.
 
 
+6 # cezar 2013-03-04 20:17
Nie sądziłem że w naszym mieście jest tylu zaprzańców i UB-eków. Przyjmijcie do wiadomości że wasz czas minął, już nikomu paznokci nie wyjmiecie i nerek nie odbijecie
 
 
+8 # Heniek 2013-03-04 23:10
Nie co starszy, ty nie rozumiesz jednego, że władzę w Polsce komuniści przejęli w drodze oszustwa wyborczego, co dziś już jest wiedzą powszechną.
Nie sprawowali jej z mandatu społeczeństwa, tylko dzięki sile militarnej Moskwy. Natomiast, aby ją utrzymać rozwinęli, potężny system represji, który zniewolił dużą część polskiego społeczeństwa.
Ten nieludzki system niestety wspierali różni ludzie, którzy służąc temu systemowi, czerpali wymierne korzyści a dziś zostali sierotami PRL-u, z dużym kacem moralnym. I stąd ich ta wielka nienawiść i frustracja.
 
 
+5 # ! lepszy 2013-03-04 23:33
Władzę w Polsce komuniści po wojnie przejęli z woli Zachodu. Ich wolą było też zachowanie pokoju w ustalonym układzie politycznym. Było to też zgodne z oczekiwaniami 99,9 % społeczeństwa. Kto był przeciw musiał się liczyć z konsekwencjami. Poza tym z czyjej woli wasi dziadkowie lub rodzice osiedlili się na D.Śląsku. Gdzie byście byli gdyby w Polsce rządziła inna orientacja polityczna?
 
 
+5 # Heniek 2013-03-05 00:17
Re: ! lepszy
Chłopie ty mógłbyś nadal pracować w aparacie propagandy, bo masz wielki talent do manipulacji faktami. Przecież większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że nasi koalicjanci pozwolili Stalinowi nas zniewolić, bo potrzebowali go w wojnie z Japończykami a po wtóre mieli nas w nosie, zresztą jak dziś. Ale nie pociskaj pierdoły, że Polacy chcieli rządów komunistów w Polsce, bo inaczej nie musieliby fałszować wyborów. A te twoje 99,9% obywateli, to owszem chciało w zdrowiu doczekać końca wojny i żyć w wolnym i niepodległym kraju, ale nie w kolonii. Po drugie większość ludzi ze wschodnich terenów, nie chciałaby opuszczać swoich rodzinnych stron i zamieszkiwać na ziemiach odzyskanych, ponieważ Niemcy wcześniej, czy później, o tą ziemie się upomną. To tylko kwestia czasu, więc nie ma powodu do radości.
 
 
-5 # MB 2013-03-05 07:45
Letom czyta i nie grzmi? Przecież stawianie w jednym szeregu AK i NSZ to manipulacja. Wymienianie Pileckiego jednym tchem z Kurasiem jest szarganiem pamięci tego pierwszego. Równie dobrze można wymieniać nazwiska zastrzelonych górników z "Wujka" z listą powieszonych w tamtym czasie wielokrotnych morderców. Albo ks. Popiełuszkę z Marchwickim jako ofiary komunizmu traktować.
To jakaś prowokacja artystyczna?
 
 
+5 # Cezar 2013-03-05 08:09
MB-ty kończyłeś jakie szkoły? chyba moskiewskie! Mylisz Karola Marksa z Karolem Majem.Do nauki!!!
 
 
+2 # Leszek Tomczuk 2013-03-05 08:28
MB do sztambucha. A takie zestawienia: Miller - Lepper, Kwaśniewski - Palikot, Barcicki - Oliwa? Też w jednym szeregu... Ech, życie takie kolorowe... :oops:
 
 
+4 # Potomek cd 2013-03-05 08:49
rzeźnik Robespierre-Mar ks-Engels-Lenin -Dzierżyński-St alin-PRL-MB - jakoś tak to powinno iść.
99,9% ? Podupcyło ci się z etykietką tego, co pijaliście razem z ulubieńcami Pastucha... Śmierdzi jakimś tumanem z centrali dystrybucji młotków...
 
 
-3 # MB 2013-03-05 09:12
Żadna prowokacja. Wy już tak macie. W tym stadium to i lewatywa nie pomoże. Ale i nie zaszkodzi, próbujcie!
 
 
+3 # cezar 2013-03-05 17:22
MB -gdyby ci tak władzę dać,toby ludzie w Pawłowie poczuli co to Demokracja Socjalistyczna. Ty nie o lewatywie ,ale do nauki historii .Nie nabrałeś szlifów w Panoramie-prost actwo myślowe charakterystycz ne dla waszej formacji-tajga moralna i tundra etyczna!
 
 
0 # Krzycho 2013-03-05 18:19
A jak wygląda walka o prawdę w Brzegu? Panie autorze jak się ma współpraca pana kolegów z PISU z postkomunistami ?
 
 
+3 # Witek 2013-03-05 19:55
MB jak zwykle nie skorzystał z dobrej okazji, żeby siedzieć cicho i nie zabierać głosu akurat w tej sprawie.
Nie widzę zadnego dobrego powodu, aby publicznie się kompromitować. Jak będzie wątek o Palikocie, to MB powinien walić, jak w bęben.
 
 
+2 # ! lepszy 2013-03-05 23:54
re Heniek
Nie mieszaj chciejstwa Polaków z realpolityką. Czy ty sobie np. wyobrażasz jak Polska przegrywając wojnę mogłaby rządzić połową Litwy , Białorusi i Ukrainy.
 
 
+2 # Nobezjaj... 2013-03-06 17:03
Projekt II RP zmierzał w jakimś tam kierunku. Nie mierz tamtego projektu kompetencjami rządów bolszewickich.
 
 
+1 # Heniek 2013-03-06 17:44
re:! lepszy
Chłopie ty prostych rzeczy nie trybisz. Polacy zaraz po odzyskaniu niepodległości, chcieli w spokoju odbudować swoje państwo. Ale im agresorzy i imperialiści nie pozwolili. Ponieważ łamiąc, wszelkie prawa międzynarodowe, napadli nasz kraj i go totalnie zrujnowali. Polakom za ten barbarzyński czyn, należało się słuszne odszkodowanie, które do dziś nie otrzymaliśmy, bo nie miał kto o nie wystąpić i o nie powalczyć! A ty mi wyskakujesz z jakimś chciejstwem. Byliśmy w koalicji , która wygrała wojnę, więc za nasz wkład w zwycięstwo, nie powinniśmy byli utracić naszych ziem. A z planu Marshalla należała nam się ogromna kasa i co, gdzie ona jest? Niestety nasi wrogowie w trakcie działań wojennych, wymordowali nasze elity a te które je zastąpiły, nigdy nie potrafiły reprezentować polskie racji stanu!
 
 
+3 # Bregensis 2013-03-06 21:26
Starasz się w słusznej sprawie, a tak hołubiona przez Hucza i Stefana gadzinówka tak Ci dzisiaj odpłaciła...
 
 
+3 # nieco starszy 2013-03-07 10:17
Kiedyś, dawno temu, gdy byłem młody i piękny / tak,tak, nawet Joasi w głowie zawróciłem/ ,wróżyła mi Cyganka i z kart jej wyszło,że spotkam w życiu zapalczywego Heńka. Tak mi się to teraz przypomniało.
Chłopie, nie bij piany, ona dzisiaj już nikomu nie pomoże i jest zbędna. Weż się raczej za odbudowę amfiteatru i to będzie Twój wkład w lepsze dziś i jutro.
To Ci miasto dobrze zapamięta.
 
 
-5 # Heniek 2013-03-07 23:43
Nieco starszy może i kiedyś byłeś młody, ale to musiało być bardzo dawno. Teraz kiedy już się zestarzałeś, wyłysiałeś, to i dowcip cię opuścił. Przykre, że Joasia nawet nie dzwoni, bo z rozpaczy widzę łazisz do wróżki. Możesz już tam nie chodzić, szkoda kasy, bo Joasia dawno już cię nie kocha. Po prostu wyjechała, z nieco młodszym.
 
 
+5 # Rysiek2 2013-03-14 08:33
Dla równowagi ocen zasygnalizuję z grubsza o działalności żołnierzy wyklętych z oddziału Otta i Ognia.Otto/były Wehrmachtowiec/ -dokonał 71 zabójstw,napada ł na nadleśnictwa,sk lepy,kasy stacjiPKP.W Bolesławcu zamordował siedmioosobową rodzinę Kohnów.Pod Sycowem napadniętych rozebrali do naga,połamali im ręce,nogi i żebra,pocięli skórę na plecach,zmiażdż yli twarze i dobili z pistoletów itd. Ogień-ponad 430 zabójstw i dziesiątki napadów rabunkowych; Przykładowo-10X II45r.powieszen ie w Ostrowcu na słupie telegraficznym ciężarnej Katarzyny Kościelnej za nazwanie go bandytą; zgwałcenie Czubiakowej,mat ki dwojga dzieci,i zastrzelenie jej;3V46r-ograb ienie i zastrzelenie koło krościenka 12 osób obojga płci narodowości żydowskiej;10II I46-zastrzeleni e mgr.Misiaka pracownika Urzędu Miejskiego w Rabce; zamordowanie Franciszka Zapały-brata d-cy IV nowotarskiego batalionu AK;28VIII45r-za strzelenie 4 żydów w Maniowcach itp itd. Myślę Panie Darku, że młodzież powinna znać też drugą stronę medalu.
 
 
-4 # Uta 2013-03-14 11:13
mgr pisze się bez kropki a Żyd z wielkiej litery.Ryśku 2 reszta czyli owe pseudorewelacje odpowiadają ortografii, szkoda czasu na polemikę!
 
 
+5 # Rysiek2 2013-03-14 14:24
ortografik Uta! mgr pisze się bez kropki lecz "mgr.Misiaka" /magistra Misiaka / z kropką. Uta jak nie masz argumentów to nie pisz głupot.
 
 
+4 # Janek2 2013-03-14 22:05
"Otto"-syn Gustawa Birona von Kurlanda.Służył w Wehrmachcie.W styczniu 45r.wstąpił do MO i był komendantem posterunku w Wodzicznej.W IV45r.uciekł do lasu i założył oddział zbrojny.Jego zastępcą był "Rudy",także były żołnierz Wehrmachtu.Otto bronił też miejscowej ludności,Niemcó w i autochtonów,22X I45r.,dowiedzia wszy się,że miejscowi mają być wysiedleni,napa dł we wsi Turkowy rodziny osadników z Polski. Relacja świadka,córki zamordowanego osadnika:cyt. "Tamtego dnia przyszło do nas dziesięciu żołnierzy Otta.Zabrali konie i uprząż.Po chwili wszedł Otto i spytał,czy tu jest ten s...i wymienił nazwisko taty.Ojciec powiedział,że to on.Otto wyjął pistolet.Ojciec zdążył powiedzieć;Pano wie zlitujcie się,mam małe dzieci.Padł strzał".W podobny sposób zginęli tej nocy Jan Szynweld,Kazimi erz Bagiński i Paweł Szewczyk.Grożon o,że jeśli inni osadnicy nie opuszczą zajętych gospodarstw, to zginą tak samo jak ci trzej. Wtedy opuścił wieś tylko jeden osadnik.Takim bohaterom stawia pomniki IPN.
 
 
+4 # Janek2 2013-03-14 22:37
16III1990r.na plebanii kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu zjawiło się ośmiu wysokich rangą byłych żołnierzy AK.Przekazali proboszczowi Franciszkowi Juraszkowi dokument dotyczący działalności na Podhalu Józefa Kurasia "Ognia.Przysięg li na Biblię,że wszystko, co napisali,jest prawdą. A napisali min.,że Kuraś to łotr,watażka, oprawca i gwałciciel. Cytuję mały fragmencik:"U Ognia istniał patologiczny,od biegający od normy,popęd płciowy.Wzywał imiennie do siebie w Gorce przez gońców kobiety,zmuszał je do uległości,a broniące się gwałcił".Morder stw popełnianych przez Kurasia nie będę opisywał, bo komentarz mam ograniczony do tysiąca znaków, a zbrodni było zbyt wiele.
 
 
-2 # Uta 2013-03-15 06:08
A w Ameryce Murzynów biją .Tak panowie , boli was prawda!Zaraz zanegujecie okupację sowiecką w Polsce, Katyń,ale to niczego nie zmieni, partię wam rozwiązano, sztandar wyprowadzono i dziś nikomu w majestacie prawa paznokci wyciągać nie można
 
 
+4 # kuta 2013-03-15 07:40
Pan Uta próbuje zawracać kijem Wisłę, ponieważ jak sam napisał prawda boli. Oj widać jak boli ta prawda o watażce "Ogniu" i Wehrmachtowcu "Otto".
 
 
+2 # historyk 2013-03-15 08:09
Franciszek Olszówka "Otto" był wpisany do III grupy niemieckiej listy narodowościowej i, co było tego konsekwencją, służył w Wehrmachcie.Gru pą III mogli być objęci ludzie związani z polskością, ale mający małżonków niemieckich, a także zdolni do "zniemczenia członkowie warstw pośrednich pochodzenia śląskiego.Musie li oni jednak ubiegać się o to indywidualnym podaniem podlegającym weryfikacji i zatwierdzeniu przez miejscową komórkę partyjną "komisariatu umocnienia niemczyzny". Olszówka nie mógł zatem "zostać wpisany" do grupy IIIDVL, lecz musiał o nią zabiegać /Zródło:M.Brosz at,,"Niationals ozialistische Polenpolitik 1939-1945", Stuttgart 1961/.
 
 
+3 # kresowiak 2013-03-15 08:18
Panie Darku, mógłby Pan kolegów z IPNu zapytać dlaczego "stawiają pomniki" bandziorom Ognia i Otta, a nabrali wody w usta w sprawie zbrodni banderowskich na kresach.
 
 
-2 # Do Uta 2013-03-15 08:46
Z tym sztandarem, to wygląda na to, że ta banda go tylko zwinęła na chwilę i znowu próbuje gromadzić siły pod jego centronarzędzio wym blaskiem sierpa i młota.
Hordy Mordu gromadzą się teraz pod sztandarem z Okiem Wielkiego Brata i znanych wszystkim narzędzi zbrodni.
 
 
+3 # Osadnik 2013-03-15 17:37
PANIE DARKU BYCZKOWSKI!, proszę o informację o dokonaniach Pana idola "Otta" w szeregach Wehrmachtu; ilu ukatrupił "bandziorów" z WP, AK, AL,BCh i innej "swołoczy " słowiańskiej.
 
 
+3 # historyk 2013-03-15 18:03
Jak Józef Kuraś "Ogień" zamordował Franciszka Zapałę -brata dowódcy IV batalionu Strzelców Podhalańskich AK?
"Ogień" wezwał do siebie przez gońca Franciszka Zapałę. Franciszek Zapała zgłosił się u "Ognia", zabierając ze sobą blankiety zaświadczeń o nadaniu Brązowego Krzyża Zasługi z Mieczami, podpisane in blanco przez "Borowego"-dowó dcę 1.Pułku Strzelców Podhalańskich AK..".Ogień" blankiety zabrał, a Franciszka Zapałę zamordował. Do blankietów wpisał pseudonimy swoich podkomendnych i im zaświadczenia rozdał/.../
 
 
+1 # Anielka 2013-03-15 18:39
Panie Byczkowski, coś pańskim adwokatom puszczają nerwy. Argumentów nie mają i zioną jadem.
 
 
+3 # historyk 2013-03-15 19:05
P.Dariusz Byczkowski przy nazwisku Franciszka Olszówki "Otta" nie podał jego wieku mając pewnie problem z jego ustaleniem. W archiwum Wehrmachtu odnotowano, że Franciszek Olszówka urodził się w 1924r. w podsycowskich Pisarzowicach i był synem dzierżawcy majątku Gustava von Kurlanda.
 
 
+2 # wróżka 2013-03-17 07:24
Do kresowiaka: Za 10-15 lat pseudonaukowcy z IPNu w "Walce o prawdę" będą sławić bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych z UPA a podstarzały Dariusz Byczkowski opisze w felietonie jak komunistyczno-p eerelowskie bandy im dokuczały.
 
 
+2 # Janek2 2013-03-18 22:04
Cytuję fragment listu z 1996r. od Zarządu Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu: "Zarząd ŚZŻ-AK Oddział Nowy Targ samotnie walczy o prawdę historyczną związaną z postacią i działalnością Józefa Kurasia "Ognia", który po dezercji z AK w 1943r. przeszedł na drugą stronę barykady, współdziałając z AL i partyzantką radziecką Zołotara. Po wojnie jako szef UB w Nowym Targu zawiedziony w swoich ambicjach poszedł do lasu zwalczać tych, którzy go zawiedli. W naszym oddzialeŚzŻ-AK mamy kolegów, którzy wiele ucierpieli z jego powodu zmuszeni do ukrywania się, a nawet zesłani na SYBIR. Dlatego pragniemy,aby prawda historyczna wyszła na jaw, i nie możemy dopuścić do stawiania pomników człowiekowi na nie niezasługującem u, a swoje bezecne zbrodnie po wojnie firmującemu Armią Krajową. Jest wiele osób pokrzywdzonych przez "Ognia" lub jego bandę, które jeszcze dziś boją się mówić o przeszłych okrutnych faktach, aby nie narazić się na zemstę "Ogniowców"
 
 
+1 # Sybirak 2013-03-19 07:53
Zastanawiające, że niektórzy pseudohistorycy z IPN tak gloryfikują "Otta" i "Ognia". Zadaję więc pytanie: czy czasem nie wywodzą się oni z rodzin Wehrmachtowców, UPowców i Ogniowców. Panie Darku może Pan byś poszperał w ich życiorysach?
 
 
0 # witek 2013-03-19 08:12
Zastanawiające, że panowie ujeżdżając temat OTTA-OGNIA nie odnoszą się do meritum - 50 000 niewinnie zakatowanych polskich patriotów.Rotmi strz Pilecki,Fieldor f Nil i tysiące innych jak choćby Kazimierz Moczarski osadzony w jednej celi z SS-manem J.Sztroopem-ci wszyscy Ludzie też wg was byli bandytami,a może ci "bandyci" z IPN-u robią z Nich BOHATERÓW?
 
 
-1 # Rysiek2, 2013-03-19 08:43
Witku, nie ma nic zastanawiająceg o. Właśnie oburza mnie, że takich patriotów jak Rotmistrza Pileckiego, Fieldorfa Nila i innych stawia się w jednym szeregu z opryszkami "Otta" i Ognia". Z tego powodu Ci faktyczni bohaterowie przewracają się w grabach. To Darek Byczkowski podniósł temat tych oprawców, więc nie dziw się iż "panowie ujeżdżają" w tym temacie.
 
 
0 # witek 2013-03-19 09:18
W każdej grupie ludzi znajdą się kanalie,ale nie gloryfikowanie ich było celem Byka.Temat jest świeży i o niektórych faktach można zwyczajnie nie wiedzieć.Powtar zam postkomuniści ziejący nienawiścią do IPN-u i całej sprawy znaleźli sobie niezły pretekst w postci OTTA czy OGNIA by utrącić cały temat. Na kolana przed bohaterami zaprzańcy !!!
 
 
0 # Rysiek2, 2013-03-19 10:14
Witek, trochę kultury; przecież Ciebie nikt nie nazywa "zaprzańcem". Nie wiesz z kim masz do czynienia, nie znasz człowieka i okazujesz mu tyle nienawiści. Ja nie atakuję IPNu jako instytucji, czynię zarzuty tylko niektórym "pseudohistoryk om" tam pracującym. Piszesz, że jest to "temat świeży i o niektórych faktach można zwyczajnie nie wiedzieć". Zgadzam się lecz uważam,że jak się czegoś nie wie to lepiej nie zabierać głosu w danej sprawie.
 
 
0 # witek 2013-03-19 11:25
Zaprzańcem nazywałem nie Ciebie-należy czytać ze zrozumieniem-a co do zabierania głosu, to w tej sprawie głos zabierać trzeba, bo milczano 70 lat.Jestem w stanie "panom" zabierającym głos udowodnić ich kłamstwa ale na tym poziomie dyskursu polemikę kończę
 
 
0 # Byk 2013-03-19 21:48
no czytaj ryśku2 ze zrozumieniem co witko pisze.on pisze że ty nie zaprzaniec ot i kropka. a jeszcze on pisze ze tym "panom" zabierającym głos ,tj byczkowskiemu i jego koliegom z ypeenu, to on jeszcze udowodni ich kłamstwa ale na tym poziomie to on tera nie dyskursuje z tymy zaprzańcamy choliernymy..
 
 
0 # zojan 2013-03-21 23:35
Żal ściska, gdy czyta się komentarze o "bandytach" z AK. Tak was uwiera, tak żyć nie daje temat Wykletych?
Mam złe wieści -prawda wyszła na jaw, temat rozkwita i nie ma już odwrotu. Majora Ognia się boicie? I słusznie, bo On by się nie certolił. Na świecie jest dobro i zło i ten kozak wiedział, że nie ma nic pośredniego. I wiedział co należy wyplenić. Chwała Mu za to! Gdybyśmy dzisiaj mieli więcej takich łebskich gości, nie byłoby tylu chorych "wartości"
 
 
0 # Byk 2013-03-22 07:22
Zojanom i innym katoprawicowym cha..m marzą się stosy i "święta inkwizycja", więc czym się różnicie od "ubeków", których nienawidzicie.T aką samą bandą drani są jedni i drudzy.
 
 
-1 # Dak 2013-03-22 08:44
zojanom marzy się także sanacyjny obóz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej, który był chlubą II Rzeczpospolitej .
 
 
+2 # budowlaniec 2013-03-22 09:08
Zojany tęsknią min. za generałem Sławojem Składkowskim odpowiedzialnym za proces brzeski i wielkim budowniczym "wychodków", "latryn" w II RP nazywanych z jegoi mienia "Sławojkami".
 
 
+1 # Waldek 2013-03-22 09:21
Panie Dyrektorze Byczkowski-"wyc howawco młodzieży" zaproś Pan "zojana" do swojej szkoły. "Zojan" opowie licealistom jak się Ogień "nie certolił" i "wypleniał" ludzi; a jak umiał gwałcić kobitki to ho,ho.
 
 
0 # Historyk 2013-03-22 09:27
Dajcie spokój z historią. Huczyński ma to w szerokiej d.... i walczy o przyszłość, zabezpiecza interesy swoich kolesi i pociotków. Panowie Gabiga i Szydełko opowiedzieli dużo ciekawych rzeczy.
 
 
+2 # Baltazar 2013-03-22 12:55
Wszystko przez tę grubą krechę.Komuniśc i podnoszą łby.To tak jakby po II wojnie światowej w Niemczech dopuścić do głosu SS-manów. Siedźcie cicho na dupie i cieszcie się że nie wisicie!
 
 
0 # Waldek 2013-03-22 21:45
Baltazar, to Daruś i jego pseudonaukowcy z IPN budują pomniki dla Otta Wehrmachtowca. Widze,że nauki wieszania pobierałeś u Ognia waszego ulubieńca.
 
 
0 # Waldek 2013-03-22 21:58
Jakie są największe grzechy i kłamstwa IPN? Odpowiada prof.A.Romanows ki-filolog,hist oryk,Uniwersyte t Jagieloński:".. .pomieszanie porządku historycznego z porządkiem prawnym,prefero wanie czarno-białego widzenia przeszłości-mam y tylko obóz zaprzaństwa i obóz walczący...,zat ruwanie umysłów całego społeczeństwa,a zwłaszcza młodzieży...,za truwa się wszystkie wyprodukowane na tej bazie filmy,programy tv,książki przedstawiające stereotypowy obraz realiów życia, z obowiązkowym czarnym charakterem-ube kiem".
 
 
-3 # Waldek 2013-03-23 08:07
Przypominam sobie, że Darek Byczkowski w czasie ostatniej kampanii wyborczej miał bardzo wielki problem odpowiedzieć na następujące pytanie: dlaczego musiał się zwolnić z pracy z brzeskiego wiezienia? A może naukowcy z IPN zlustrowali by Pana Dyrektora Byczkowskiego i poinformowali lud boży, dlaczego Daruś nie mógł dalej być więziennikiem?
 
 
+1 # zojan 2013-03-24 23:41
Oj..piana pociekła z pyska, wściekłość twarze wykrzywia... Tak objawia się strach tych, co mają sumienie niespokojne. Aleś Pan, Panie Byczkowski hieny obudził. Miał być zwykły felieton, a zrobiło się piekielnie siarczyście. Dzięki za fajną lekcję historii. I to z wszelkimi przyległościami . Dobrze, że minione pokolenia zostawiły nam tak wartościowe dziedzictwo.
 

Nie masz uprawnień do komentowania